O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Słowo na jutro  Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – V Niedziela Wielkanocna ̵ ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

V Niedziela Wielkanocna (rok B)
2 maja 2021

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Jezus powiedział do swoich uczniów: „Ja jestem prawdziwym krzewem winnym, a Ojciec mój jest tym, który uprawia. Każdą latorośl, która we Mnie nie przynosi owocu, odcina, a każdą, która przynosi owoc, oczyszcza, aby przynosiła owoc obfitszy. Wy już jesteście czyści dzięki słowu, które wypowiedziałem do was. Trwajcie we Mnie, a Ja w was trwać będę. Podobnie jak latorośl nie może przynosić owocu sama z siebie, o ile nie trwa w winnym krzewie, tak samo i wy, jeżeli we Mnie trwać nie będziecie. Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami. Kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity, ponieważ beze Mnie nic nie możecie uczynić. Ten, kto we Mnie nie trwa, zostanie wyrzucony jak winna latorośl i uschnie. I zbiera się ją, i wrzuca do ognia, i płonie. Jeżeli we Mnie trwać będziecie, a słowa moje w was, poprosicie, o cokolwiek chcecie, a to wam się spełni. Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami”»

(J 15, 1-8 – Ewangelia)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Czytając niedzielną Ewangelię dowiadujemy się bardzo trudnej prawdy o tym, że winna latorośl bez owoców zostanie odcięta, wyrzucona i uschnie a potem zostanie spalona w ogniu. W rzeczywistości zawsze ten, który uprawia daje szansę na poprawę, na niejako nowe wszczepienie w winny krzew, czerpanie soków i wydawanie owoców.

Czy kiedy się zorientuję, że jestem bez życia, Bożego życia poddaję się Bożemu procesowi uzdrowienia? Czy cieszę się kiedy po okresie życiowej jałowości, soki Bożej łaski na nowo płyną w moich żyłach? Czy mam świadomość i z tego korzystam, że jednym ze sposobów oczyszczenia i przywrócenia życia w sercu jest otwarcie na Boże słowo?

Dzisiejsza Ewangelia przypomina nam o tym, że Panu Bogu nie zależy na jakimś plonie z winnicy, którą uprawia. On pragnie plonu obfitego, z roku na rok coraz większego. Troska o stan winnicy, jej oczyszczanie to ma na celu.

Czy ja będąc częścią tej Bożej winnicy wpisuję się w pragnienie Pana Boga? Czy świadomie poddaję się procesowi oczyszczenia, aby później przynosić plon obfity? Często mówi się o grających piłkarzach, że czynią to na 100% swoich możliwości. Czy ja na 100% możliwości pragnę owocować wszczepiony w Jezusa?

Jezus przypomina prawdę, że jest winnym krzewem a my latoroślami.

Czy zgadzam się z tym porządkiem? Czy akceptuję rolę winnej latorośli, której środowiskiem życia i rozwoju jest wszczepienie w winny krzew? Czy nie usiłuję przekonać siebie, że poradzę sobie w życiu bez wszczepienia do winnego krzewu, że poradzę sobie bez Jezusa? Czy nie usiłuję znaleźć sobie innych krzewów, po ludzku bardziej atrakcyjnych, wszczepienie w które ostatecznie kończy się życiową porażką pomimo początkowych obfitych owoców?

Pomodlę się o to, aby moje wszczepienie w Jezusa, prawdziwy krzew winny, było z dnia na dzień coraz mocniejsze i życiowo owocne, abym uniknął jakichkolwiek konszachtów z fałszywymi krzewami. Pomodlę się o wytrwałość w walce ze skutkami pandemii.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Wypełnię me śluby wobec bojących się Boga.
Ubodzy będą jedli i zostaną nasyceni,
będą chwalić Pana ci, którzy Go szukają:
„Serca wasze niech żyją na wieki”…
(Ps 22, 26-28)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Będę Cię chwalił w wielkim zgromadzeniu!

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl