O CFD AKTUALNOSCI PROGRAM KONTAKT DOM W TRZEBINI Słowo na jutro  Do medytacji   

  Po prostu lectio divina – X Niedziela Zwykła (rok B) &# ...


Propozycja modlitwy Słowem Bożym
w dynamice lectio divina

 

 

X Niedziela Zwykła (rok B)
6 czerwca 2021

 

I. Lectio

Czytaj z wiarą i uważnie święty tekst, jak gdyby dyktował go dla ciebie Duch Święty.

«Gdy Adam spożył z drzewa, Pan Bóg zawołał na niego i zapytał go: „Gdzie jesteś?”. On odpowiedział: „Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się, bo jestem nagi, i ukryłem się”. Rzekł Bóg: „Któż ci powiedział, że jesteś nagi? Czy może zjadłeś z drzewa, z którego ci zakazałem jeść?”. Mężczyzna odpowiedział: „Niewiasta, którą postawiłeś przy mnie, dała mi owoc z tego drzewa i zjadłem”. Wtedy Pan Bóg rzekł do niewiasty: „Dlaczego to uczyniłaś?”. Niewiasta odpowiedziała: „Wąż mnie zwiódł i zjadłam”. Wtedy Pan Bóg rzekł do węża: „Ponieważ to uczyniłeś, bądź przeklęty wśród wszystkich zwierząt domowych i dzikich; na brzuchu będziesz się czołgał i proch będziesz jadł po wszystkie dni twego istnienia. Wprowadzam nie przyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę”»

(Rdz 3, 9-15 – pierwsze czytanie)

 

II. Meditatio

Staraj się zrozumieć dogłębnie tekst. Pytaj siebie: „Co Bóg mówi do mnie?”.

Często spotykamy napisy, które nas ostrzegają, że woda z tego źródła nie jest zdatna do picia. Jej spożycie może skutkować poważnymi zdrowotnymi konsekwencjami. Podobnie rzecz się ma z produktami spożywczymi nie nadającymi się do spożycia. Jesz i ryzykujesz zdrowiem i życiem. Paradoksalnie w raju owoce nadawały się do spożycia. One były dobre, jak wszystko co stworzył Pan Bóg. Adama, kiedy zjadł owoc z drzewa (życia), nie rozbolał żołądek. W Adamie obudziło się sumienie, które przypomniało, że owoców z tego drzewa jeść nie powinien. Nie dlatego, że były niedobre czy trujące. Ich nie było wolno jeść, bo tak zarządził Pan Bóg i już. Trucizna znajdowała się nie w owocu, ale w złamaniu nakazu Pana Boga.

W życiu pod naszym adresem pada wiele pytań mniej lub bardziej poważnych w swej treści, które wymagają mniej lub bardziej poważnych odpowiedzi z naszej strony. Takie pytanie (bardzo poważne w swej treści) usłyszał ze strony Pana Boga w rajskim ogrodzie, Adam: „Adamie, gdzie jesteś”? W tym pytaniu nie tyle chodziło o miejsce ukrycia Adama, ale miejsce, w którym Adam się znalazł po zjedzeniu owocu, którego jeść nie powinien. Z krzaków ukrycia można było wyjść bardzo szybko. Z upadku człowiek podnosi się niekiedy bardzo długo. Miejsce Adama było przy Panu Bogu a nie w ukryciu przed Nim.

Czy zdaję sobie sprawę, że są takie chwile w moim życiu, że to co dobre dla mnie jest niewskazane, trzeba, abym na jakiś czas a może do końca życia z tego zrezygnował (cukrzyk ze słodyczy)? Czy to respektuję? A może przekraczam ten zakaz przekonując siebie i innych, że się nic nie stanie? Czy wiem, gdzie jestem? Jaka jest moja aktualna sytuacja życiowa? Czy zdaję sobie sprawę, że przed Panem Bogiem ukryć się nie można, bo Jego jest świat i wszyscy mieszkańcy? Czy kiedy narozrabiam i ujawni się moja haniebna nagość, to się nie ukrywam, nie chowam, ale idę do Boga, aby mnie okrył szatą swego miłosierdzia.

Pomodlę się o umiejętność rezygnacji z tego co dobre a co w aktualnym momencie mego życia mogłoby być dla mnie szkodliwe. Polecę Panu Bogu wszystkich zmagających się z pandemią o siły i wytrwałość.

 

III. Oratio

Teraz ty mów do Boga. Otwórz przed Bogiem serce, aby mówić Mu o przeżyciach, które rodzi w tobie słowo. Módl się prosto i spontanicznie – owocami wcześniejszej „lectio” i „meditatio”. Pozwól Bogu zstąpić do serca i mów do Niego we własnym sercu. Wsłuchaj się w poruszenia własnego serca. Wyrażaj je szczerze przed Bogiem: uwielbiaj, dziękuj i proś. Może ci w tym pomóc modlitwa psalmu:

Sprawiedliwy zakwitnie jak palma,
rozrośnie się jak cedr na Libanie.
Zasadzeni w domu Pańskim
rozkwitną na dziedzińcach naszego Boga…
(Ps 92, 13-14)

 

IV. Contemplatio

Trwaj przed Bogiem całym sobą. Módl się obecnością. Trwaj przy Bogu. Kontemplacja to czas bezsłownego westchnienia Ducha, ukojenia w Bogu. Rozmowa serca z sercem. Jest to godzina nawiedzenia Słowa. Powtarzaj w różnych porach dnia:

Dobrze jest dziękować Panu, śpiewać Twemu imieniu Najwyższy!

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

  opracował: ks. Ryszard Stankiewicz SDS 
duszpasterz Centrum Formacji Duchowej
autor książek:
    

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

Poznaj lepiej metodę modlitwy Słowem Bożym w dynamice Lectio Divina

Polecane pozycje pomocne w praktyce modlitwy Słowem Bożym

 

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Uroczyste dziękczynienie za beatyfikację Franciszka Marii od Krzyża Jordana w Polsce planowane jest na 12 czerwca 2021 r. (sobota) o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini z udziałem kard. Stanisława Dziwisza i ks. Miltona Zonty SDS, przełożonego generalnego salwatorianów.

--- --- --- --- --- --- --- --- ---

 

Polecamy!

ZESZYTY FORMACJI DUCHOWEJ
WARUNKI PRENUMERATY - ROK 2021

ZGŁOSZENIEPOLITYKA PRYWATNOSCI
Copyright - CFD.Salwatorianie.pl